TOP 3 problemy podczas ODCHUDZANIA

Jakie są częste problemy podczas odchudzania? Sporo osób miało w swoim życiu kilka epizodów związanych z odchudzaniem. Najczęściej kończą się one nieosiągnięciem celu lub efektem jo-jo. Nie bez powodu zrzucenie kilku-kilkunastu kilogramów jest głównym noworocznym celem. Ale jakie rady byłyby pomocne przed rozpoczęciem odchudzania?

Muszę schudnąć = dieta

Domyślam się jakie są Twoje skojarzenia związane ze słowa „dieta” – pełno wyrzeczeń, całkowita zmiana stylu życia, ciągłe odmawianie sobie. Ale czy tak rzeczywiście jest?

Dieta (z jęz. grec.  δίαιτα diaita – „styl życia”) – sposób odżywiania; system odżywiania się polegający na dostosowaniu ilości i rodzaju pokarmu do potrzeb organizmu [1, 2].

Myślę, że zaczynasz patrzeć na swojo dieta innej perspektywy. To bardzo dobrze. Część osób słysząc dieta od razu myśli o odchudzaniu. A tak naprawdę na diecie jesteś cały czas. Dieta ≠ odchudzanie. Twoim celem powinien być zdrowy styl życia, dzięki któremu będziesz mieć więcej energii podczas dnia

100 % albo nic

Podczas odchudzania występuje podejście „100 % albo nic”.Ja również je miałem. Bardzo chcemy robić wszystko perfekcyjnie, nie jeść żadnych słodyczy oraz produktów typu fast-food (pomimo tego, że wcześniej jedliśmy ich sporo). Myślimy, że dzięki temu szybciej osiągniemy swój wymarzony cel. Efekt jest taki, że zamiast swoich 100 %, to mamy całkowite ?. Jeśli nasze odżywianie nie będzie idealne według założonego planu, zjemy „zakazaną” przez nas rzecz, to przychodzi wtedy pewna myśl: „dzisiaj to już wszystko na marne; skończę tą czekoladę, ale od jutra znowu zaczynam być na <diecie>”. Brzmi znajomo?

Lepszym rozwiązaniem będzie podejście 80/20, czyli 80 % tego co jemy jest dobrej jakości, a te 20 % przeznaczamy na rzeczy bardziej przetworzone, np. czekolada, batonik, kawałek ciasta. Dzięki takiemu podejściu dużo łatwiej będzie nam wytrwać w deficycie kalorycznym oraz będziemy lepiej czuć się psychicznie. Również zmniejsza się ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania. Gdy takie produkty znajdą miejsce w naszym jadłospisie, nie będziemy korzystać z naszej siły woli odmawiając, np. kawałka tortu na weselu (ponieważ mamy wyzwanie 30 dni bez słodyczy). Nawet jeśli odmówisz, to nie będziesz się czuć lepiej. A jeśli po namowach się skusisz, to również Twój nastrój będzie kiepski ( i na pewno nie skończy się na jednym kawałku).

Brak planu

Jeśli nie masz żadnego planu, w jaki sposób będziesz w deficycie kalorycznym, to jesteś na straconej pozycji. Twoim losem będzie kierował przypadek. A bez planu, czując częściej głód, jesteś bardziej podatny/a na pokusy. Wybierając się w takim stanie do sklepu, na pewno skusisz się na słodycze czy słodką bułkę. Dlatego mając przygotowane posiłki oraz plan, którym się będziesz kierować masz dużo większe szanse na osiągnięcie celu.

Czy występowały u Ciebie inne problemy podczas odchudzania?
Podziel się w komentarzu poniżej ⬇️

Bibliografia